Fakultní základní škola Olomouc

Jste zde: Home Školní poradenské prac. Žáci 2. stupně ZŠ

Žáci 2. stupně ZŠ

Žáci 2. stupně základní školy

Kolem 11. – 12. roku dítě vstupuje do dalšího „kola“ základního vzdělávání, přechází na 2. stupeň ZŠ. V oblasti vzdělávání tak dochází k dalším kvantitativním i kvalitativním proměnámvětší obsah a náročnost učební látky (jejímu zvládnutí napomáhá další pokračující rozvoj myšlení dítěte - prohlubování abstraktního myšlení a schopnosti formálních logických operací) a také určité sociální změny ve škole. Na druhém stupni (v 6. třídě) se většinou tvoří nový kolektiv (některé děti odchází na víceletá gymnázia, či do specializovaných tříd – jazykových, matematických, sportovních apod.; třídy se často různě slučují a přeskupují), třída už také nemá jednoho učitele, ale téměř na každý předmět učitele jiného. Při zvládání školní práce, při její organizaci, i při fungování v kolektivu třídy, je vyžadována opět větší samostatnost. To vše v době, kdy zároveň u dítěte dochází k důležitým psychickým i tělesným proměnám a pohlavnímu dospívání. Toto období života bývá označováno za nejdramatičtější a nejproměnlivější.

 

 

Puberta (cca 11 – 15 let) 

 

Malý zázrak přírody. Úchvatná proměna, která z housenky udělá motýla. I my, lidé, procházíme stejně dramatickou proměnou. Během 4 krušných let se celé naše tělo změní. A na jejich konci jsme, podobně jako motýl, sexuálně zralí. Této zázračné proměně se říká puberta.

Puberta je jedním ze zásadních, zlomových životních období člověka. Je to období procesu fyzických změn, kdy se dítě mění na dospělého jedince a také překotných citových projevů s dospíváním přirozeně spojených. U obou pohlaví dochází ke změnám tělesné struktury a signály požadovaných hormonálních změn putují z mozku dospívajícího do pohlavních orgánů, které na tento signál odpovídají produkcí hormonů stimulujících růst, funkci i další změny v mozku a mnoha orgánech, včetně pohlavních orgánů. 

Puberta je rovněž obdobím, které prověří diplomatické schopnosti výchovy rodičů a pedagogů a mnohdy jim přidá dosti starostí s dítětem. Psychika dospívajících jedinců se mění s uvědoměním si vlastní osobnosti. Obvykle se lidé v pubertě bouří proti autoritám, zejména pak proti autoritě rodičovské, i pedagogické; podporují ideály své doby, navazují kontakty a poznávají první lásky. Dochází však i k ochutnávání druhé strany dospělosti, nutnosti soběstačnosti, prožití křivdy a zklamání.  

 

 

Jak pubertu svého dítěte zvládnout

 

,,Děti začínají tím, že své rodiče milují, později je soudí a odsuzují a jen zřídkakdy jim odpouštějí" (Oskar Wilde). 

Nejdůležitější jsou v tomto období rodičovství pevné nervy, klid a trpělivost. Realita je mnohdy mnohem náročnější, než si rodič dokázal představit, a tak se na sebe nezlobte, ujedou-li Vám občas nervy nebo někdy zvýšíte na svého syna nebo dceru hlas. Příště to snad půjde lépe, a pokud sami uznáte, že jste opravdu přestřelili, pak není od věci se Vašemu puberťákovi omluvit.

  • Stanovte si pravidla, která je potřeba dodržovat. Buďte však opatrní, aby nebyla příliš přísná a nezasahovala do soukromí Vašeho potomka.
  • Respektujte dospívajícího, jeho názory i soukromí.
  • Udělejte si na svého potomka čas, je sice dost možné, že on či ona nebude mít mnoho zájmu s Vámi komunikovat, ale měl/a by vědět, že když to bude třeba, tak si čas uděláte a budete tu pro něj či pro ni.
  • Vzpomeňte si na svoji pubertu a zkuste se na věci dívat s nadhledem.
  • Najděte si čas i sami na sebe a odpočinek. Dítě roste, časem odejde z domova, a tak je to možná dobré období pro Vás, abyste si našli nového koníčka nebo se začali věnovat věcem, co Vás baví, ale neměli jste na ně v minulosti dostatek času. Věnujte také více času svému partnerovi, přičemž se však vyhněte diskuzím na téma pubertální potomek.
  • Všímejte si projevů a chování svého dítěte, příliš ho nekontrolujte, ale na druhou stranu byste měli být dostatečně ostražití, abyste zaznamenali jeho nebo její případné rizikové chování.
  • Neberte si vše osobně, vnímejte pozorně, ale s nadhledem, co Vám dítě říká, mnoho z toho není promyšleno a není myšleno úplně vážně.

 

Užitečné odkazy:

http://www.azrodina.cz/4616-jak-prezit-pubertu

http://www.rodice-a-deti.cz/jak-zvladnout-pubertu

http://www.spektrumzdravi.cz/rozvoj-osobnosti/jak-prezit-pubertu-svych-deti

http://www.jarodic.cz/cz/tipy-jak-zvladnout-pubertu.php

https://www.alik.cz/a/vysvedceni-jak-zvladnout-rodice

http://infoabsolvent.cz/Rady/Clanek/7-0-10/Jak-se-efektivne-ucit

 

Doporučené knihy pro rodiče:

Faber A., Mazlish E.: Jak mluvit, aby nás teenageři poslouchali. Jak naslouchat, aby nám teenageři důvěřovali

Kopřiva P., Nováčková J.: Respektovat a být respektován